Srebrna Agrafka » Artykuły » Sutasz


Polub nas

Polub nas na Facebooku i Google+

Sutasz

Przeglądając gazety można zauważyć, że na salonach pojawił się nowy typ biżuterii: bogate, misternie wplecione między sznurki kamienie i koraliki. Cóż to za typ ozdób? To sutasz! Niezwykle pracochłonna i żmudna technika, która daje powalające efekty.
Biglead_dsc02635

Słowo "sutasz" jest spolszczeniem francuskiego słowa "soutache" i używa się go na określenie metody wyrobu biżuterii. Jednak wyraz ten ma bardziej szczegółowe znaczenie. Francuzi zapożyczyli je z języka węgierskiego, gdzie słowo "sujtas" oznaczało warkocz do upiększania. Sutasz to nazwa sznurka z którego wykonuje się biżuterię. Jest to pleciona linka o szerokości od 2,5 mm do 5 mm wykonana z wiskozy, jedwabiu lub wełny. Do XVI wieku sznurek ten nazywano "galloon" od słowa "gallonner" – obszywać, ozdabiać tasiemką, jednak od XVIII wieku funkcjonuje właśnie nazwa sutasz.

 

Początki sutaszu

Początkowo technika sutasz służyła do obszywania draperii i odzieży. Sutaszem ozdabiano elementy tradycyjnej odzieży wśród ludów zamieszkujących Rosję, Iran, Egipt, Wschodnią Afrykę czy Maroko. Swoje zastosowanie sutasz znalazł w militariach – technika ta służyła do oznaczenia rangi, stopnia wojskowego i często była wykonywana na kapeluszach lub rękawach. Sutasz był wykorzystywany również w sporcie – sznurkami w kontrastowych kolorach ozdabiano koszulki graczy z przeciwnych drużyn.

 

Sutasz współcześnie

sutasz wisiorek

 

Obecnie sznurek ten jest używany przede wszystkim do tworzenia ozdobnej biżuterii. Jako pierwsza technikę tę zastosowała izraelska projektantka Dori Csengeri. Jej wyroby zachwyciły klientki na całym świecie i rozpowszechniły tę metodę. Jest ona bardzo czasochłonna i wymaga ogromnej precyzji. Wykonanie jednej pary kolczyków zajmuje od kilku do kilkunastu godzin. Dlatego cena biżuterii z sutaszu nie należy do najniższych.

 

Materiały do sutaszu

materiały sutasz

 

Do wykonania biżuterii tą techniką potrzebne są nie tylko sznurki, ale również specjalnego rodzaju kamienie zwane kaboszonami. Nazwa ta odnosi się do stylu szlifowania, który charakteryzuje się gładkością – szlif nie posiada ścianek, ani ostrych krawędzi, ale jest obły, o zaokrąglonych ściankach. W biżuterii sutaszowej od idealnie zaokrąglonych ścianek ważniejsze jest, aby kamień miał płaski spód – dzięki temu łatwiej będzie go można przykleić do podkładu, a potem obszyć sznurkiem i innymi koralikami. Ich rozmiar też nie ma większego znaczenia – można kupić kaboszony całkiem malutkie, jak i zupełnie duże – wszystko zależy od osobistych preferencji i wielkości wykonywanej biżuterii.

biżuteria sutaszowa


Biżuteria z sutaszu zachwyca nie tylko bogactwem form i kolorów, ale przede wszystkim dokładnością wykonania. Można ją z powodzeniem nosić do strojów wieczorowych, czy założyć do sukni ślubnej. Jeżeli wybierzemy mniej ozdobny fason wspaniale ożywi zwykłe dżinsy i bluzkę.

Tekst: Agata Biały

Foto: Anna Szozda

Autorka dzieł pokazanych na zdjęciach: Anna Szozda

Opublikowano 15 Maj 2012, przez SrebrnaAgrafka

Wyświetleń: 10866 | Zgłoś do moderacji

Podaj powód zgłoszenia:


Kategoria: Sutasz

Tagi: sutasz soutache biżuteria sutasz bizuteria sutasz

Ocena:
  • Średnia ocena: 5.0 / 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
(3)

Komentarze (2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Avatar_image
ewabl - 03 Marzec 2013, 14:53
Chciałabym spróbować swoich sił w wykonaniy biżuterii techniką sutaszu. Gdzie można zaopatrzeć się w potrzebne do tego artykuły? ewabl
Zgłoś do moderacji

Podaj powód zgłoszenia:

Tiny_logo_em
Emilaa - 29 Październik 2012, 23:23
Witam, mogłaby Pani podać bibliografię do tego tekstu..? chciałabym fachowo zgłębić wiedzę o sutaszu, jednak bardzo ciężko jest dotrzeć do naukowych źródeł. bardzo proszę o e mail: gorskaemilia91@gmail.com pozdarawiam Emila
Zgłoś do moderacji

Podaj powód zgłoszenia: