Srebrna Agrafka » Artykuły » Podstawowe materiały do decoupage


Polub nas

Polub nas na Facebooku i Google+

Podstawowe materiały do decoupage

Mówiąc w skrócie, decoupage to technika zdobienia wszelkich powierzchni za pomocą przyklejanych papierowych wzorów, które następnie są malowane i wygładzane. Nadaje ona niepowtarzalny wygląd nawet najzwyklejszym przedmiotom.
Biglead_materia_y_do_decoupage

Jeżeli już wiesz, czym jest decoupage na pewno kusi cię, żeby wypróbować tę metodę. Oto krótki przewodnik po niezbędnych narzędziach i materiałach potrzebnych do ozdabianie tą techniką.

 

Farby do decoupage’u


farby podkłady i pędzle do decoupage

 

Do decoupage używamy farb akrylowych. Nie wydzielają one nieprzyjemnego zapachu, szybko schną i są dostępne w bogatej palecie barw.

 

Kleje do decoupage'u


lakiery i podkłady decoupage

 

Najlepszy przy tej technice jest rozwodniony (w proporcjach 4:1) klej winylowy lub klej do tapet. Ważne, aby po wyschnięciu klej stawał się przezroczysty. Na rynku istnieją również specjalistyczne kleje do decoupage‘u, które mają odpowiednią konsystencję i dobrze się rozprowadzają. Ich wadą jest cena, ale początkujący powinni zacząć od stosowania takiego kleju. Dopiero z czasem, kiedy nabierze się wprawy można eksperymentować z innymi klejami.

 

Lakiery do decoupage'u


Są one niezbędne, aby zabezpieczyć pracę przed zniszczeniem. Ich wybór jest bardzo duży – lakiery błyszczące, satynowe, matowe, szybko i wolnoschnące. Wybór lakieru zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

 • Lakier akrylowy – jego zaletą jest to, że szybko schnie i nie ma brzydkiego zapachu. Wadą – mogą zostawać na nim ślady po pędzelku.
 • Lakier poliuretanowy – doskonale nadaje się na ostatnią, zabezpieczającą warstwę.
 • Lakier w spray ‘u – można go stosować jako warstwę pierwszą – dzięki temu farba nie jest zbyt mocno wchłaniana przez powierzchnię dekorowanego przedmiotu lub jako warstwę końcową.
 • Lakier pękający jednoskładnikowy lub dwuskładnikowy– umożliwia on tworzenie spękań i postarzenie ozdabianego przedmiotu. Nakładamy go na przedmiot i malujemy farbą akrylową.

Na rynku dostępny jest również preparat będący jednocześnie klejem i lakierem. Są one o tyle łatwe w użyciu, że nie musimy mieć osobnych pędzli. Takie specyfiki zabezpieczają dekorowany przedmiot przed uszkodzeniami.

 

Nożyczki


nożyczki decoupage

 

Zazwyczaj potrzebne są dwie pary nożyczek: większe – płaskie oraz mniejsze – zakrzywione. W roli tych drugich dobrze sprawdzają się nożyczki do paznokci, które pozwalają na dokładne wycięcie małych elementów, fantazyjnych krawędzi czy drobnych ozdób. Te pierwsze z kolei przydają się do wycinania dużych i płaskich elementów, a także do wycinania zarysów wzorów, które następnie kształtuje się nożyczkami zakrzywionymi.

 

Papiery


Przy tej technice jest to podstawowy i niezbędny element. Można wykorzystać niemal każdy rodzaj papieru – od gazet, przez specjalistyczne papiery do decoupage ’u, po papier ryżowy. Przy wyborze papieru należy kierować się jedynie jego reakcją na zetkniecie się z wodą. Jeżeli po zamoczeniu kolory nie rozmazują się, to znaczy, że papier jest odpowiedni.

 

Serwetki


serwetki do decoupage'u

 

W sprzedaży dostępny jest szereg wzorów i kolorów serwetek. To, jakimi motywami chcemy się posługiwać zależy tylko od naszej wyobraźni. Przy wyborze serwetek należy się kierować ich grubością. W sklepach dostępne są trzy rodzaje – supercienkie i bardzo gładkie, duże, o fakturze przypominającej tkaninę nie nadają się do decoupage ‘u. Należy wybrać serwetki klasyczne, najbardziej powszechne, składające się z 3 warstw. Są one dostępne w każdym supermarkecie i kosztują niewielkie pieniądze.

 

Suszone kwiaty


Tworzą one niezwykle dekoracyjny motyw, a ich przygotowanie jest bardzo proste. Kwiaty i liście należy zbierać w pogodne, suche dni i natychmiast ułożyć w prasie. Układamy kolejno: karton, bibułę, papier gazetowy suszony element i znowu, tylko w odwrotnej kolejności: papier gazetowy, bibułę, karton. Całość mocno dociskamy, na przykład grubą książką i zostawiamy. Stan kwiatu sprawdzamy co 24 godziny i jeżeli zachodzi taka potrzeba, wymieniamy papier.

 

Papier ścierny


Potrzebny będzie niemal na każdym etapie pracy z przedmiotem. Należy zaopatrzyć się w papiery o różnej gramaturze. Podczas lakierowania poszczególnych warstw każdą z nich należy przetrzeć papierem ściernym, tak aby uzyskał ona niezbędną gładkość. Przy pierwszych warstwach można używać grubszego papieru, z każdą kolejną powinien on być coraz drobniejszy.

 

Pędzle


pędzle do decoupage

 

Przed rozpoczęciem pracy warto zaopatrzyć się w kilka pędzli różnego rodzaju. Potrzebne będą:

 • pędzel płaski do naklejania motywów;
 • pędzel płaski duży, średni i mały do malowania różnej wielkości powierzchni;
 • pędzel okrągły mały i średni do cieniowania;
 • pędzel okrągły bardzo mały do domalowywania drobnych elementów wykończeniowych.

Pędzle których będziemy używać do przygotowania podłoża, czy do gruntowania mogą być zwykłymi pędzlami do majsterkowania, z kolei pędzle do klejenia i malowania powinny być najwyższej jakości, najlepiej, żeby to były specjalistyczne pędzle malarskie.

 

Podkłady gruntujące


Ich wybór jest narzucony przez efekt jaki chcemy osiągnąć. Podkłady gruntujące wpływają na lepszą przyczepność farb i są stosowane przede wszystkim przy ozdabianiu powierzchni bardzo gładkich i śliskich, takich jak na przykład szkło, porcelana czy gładki metal.

 

Decoupage - lista zakupów


Czyli, w skrócie, przed rozpoczęciem pracy musisz kupić:

 • farby,
 • klej,
 • lakier,
 • serwetki,
 • pędzel,
 • papier ścierny,
 • i oczywiście drewniany przedmiot do ozdobienia!

Wiele z tych rzeczy prawdopodobnie masz juz w domu, zakupy więc nie będą zbyt obicążające dla portfela:).

 

Tekst: Agata Biały

Foto: Anna Szozda

Opublikowano 03 Maj 2012, przez SrebrnaAgrafka

Wyświetleń: 48238 | Zgłoś do moderacji

Podaj powód zgłoszenia:


Kategoria: Decoupage

Tagi: decoupage technika decoupage materiały decoupage lakiery do decoupage pędzle do decoupage

Ocena:
 • Średnia ocena: 5.0 / 5
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
(4)

Komentarze (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Tiny_top1
azetka - 19 Grudzień 2012, 14:21
bardzo ciekawe:) dodam tylko, że jeśli chcemy jeszcze zmniejszyć koszty, możemy serwetki naklejać za pomocą białka:)
Zgłoś do moderacji

Podaj powód zgłoszenia: