Srebrna Agrafka » Artykuły » Haft richelieu, czyli haft wenecki


Polub nas

Polub nas na Facebooku i Google+

Haft richelieu, czyli haft wenecki

Haft richelieu to rodzaj haftu ażurowego. Polega na obszywaniu wybranego wzoru i wycinaniu go z materiału. Najczęściej haftuje się na białym materiale, białymi nićmi.
Biglead_dsc00382

 

Nazwa haftu pochodzi od jego wielkiego miłośnika i propagatora – kardynała Richelieu, pierwszego ministra Francji z czasów Ludwika XIII. Druga nazwa tego haftu – haft wenecki – wzięła się stąd, że ten rodzaj haftu pojawił się w Wenecji. Jego rozkwit to jednak głównie tereny Francji.

 

Haft richelieu idealnie nadaje się do robienia serwet, obrusów, a także do wykańczania ubrań i wszelkich przedmiotów wykonanych z tkaniny. Hafciarkę ogranicza tak naprawdę tylko wyobraźnia, chociaż są pewne zasady, które ułatwiają wykorzystanie tego rodzaju haftu.

 

Jak wygląda haft richelieu?

 

haft richelieu

 

Haft richelieu posiada część wykonaną z materiału oraz część haftowaną. Brzegi materiału są obrąbiane, a między nimi pojawiają się dziury w materiale i ażurowe wzory: pajączki i słupki. Słupki lub przęsełka to nic innego jak połączenia między brzegami tkaniny (w środku ma być wycięty kształt), wykonane w czasie wyszywania wzoru. Ważne, aby słupek łączył się z nitką, nie z materiałem, który będzie przecież wycinany. Podobnie „działają” pajączki, które łączą brzegi tkaniny wokół wyciętego kształtu w różnych miejscach. Brzegi tkaniny obrąbia się tak zwanym ściegiem dzierganym.

 

haft wenecki na serwetce

 

Do haftu richelieu oprócz materiału, nici i igły do wyszywania konieczny jest specjalny wycinak do tkaniny lub ostre nożyczki. Za ich pomocą będą wycinane wzory z tkaniny, charakterystyczne dla haftu richelieu.

 

Kilka zasad rządzących haftem richelieu

 

Należy pamiętać, aby dobrze przyjrzeć się tkaninie, którą zamierza się ozdobić haftem richelieu. Powinna być to tkanina gęsta i równo tkana. Może to być na przykład płótno lniane, elanolen lub batyst. Najczęściej wykorzystuje się materiał w kolorze białym. Nitka powinna być takiej samej grubości, co materiał. Można używać muliny, kordonka lub nici. Najczęściej wykorzystuje się białe nici, gdyż najlepiej się prezentują.

Każdy wzór należy przenieść z papieru na materiał. Przyda się do tego pergamin lub kalka. Pracę zawsze zaczyna się od wybrania wzoru i przeniesienia go na materiał. Dopiero wtedy można zacząć wyszywać. Wyszywa się zawsze w kierunku miejsca, gdzie będzie wycinany materiał.

Po wykonaniu wzoru, koniecznie należy uprać i wyprasować materiał. Dopiero potem można wycinać wzór. Po wycięciu odpowiednich kształtów, pracę należy jeszcze raz wyprać i uprasować.

 

Tekst i foto: Anna Szozda

Opublikowano 27 Kwiecień 2012, przez SrebrnaAgrafka

Wyświetleń: 15865 | Zgłoś do moderacji

Podaj powód zgłoszenia:


Kategoria: Haft

Tagi: haft richelieu haft wenecki haft ręczny haft reczny

Ocena:
  • Średnia ocena: 4.8 / 5
  • 4.8
  • 4.8
  • 4.8
  • 4.8
  • 4.8
(5)