Srebrna Agrafka » Artykuły » Haft matematyczny


Polub nas

Polub nas na Facebooku i Google+

Haft matematyczny

Cyfry, liczby, liczenie. Kto by pomyślał, że przydadzą się one i w handmade? A jednak. Na szczęście nie musisz przypominać sobie całek i różniczek, wystarczą podstawowe umiejętności liczenia i nieco wyobraźni przestrzennej.
Biglead_serce

Haft matematyczny, bo to o nim mowa, jest jedną z wielu odmian haftu. Różni się tym, że haftuje się na papierze lub na drewnie, a nie na materiale. Zobacz sama.


Nieco historii

Początki haftu matematycznego sięgają końca XIX wieku, kiedy nauczycielka Mary Everest Boole chciała swoim uczniom ułatwić zrozumienie matematyki, a konkretnie geometrii. Za pomocą kolorowych sznurków tłumaczyła linie krzywe. Jak to zwykle bywa – z jednego narodziło się drugie i tak matematyka stała się inspiracją dla haftu.

Haft matematyczny to bowiem nic innego, jak wyszywanie geometrycznych i przestrzennych form z takim użyciem kolorów i kształtów, by tworzyły niepowtarzalną całość.


Haftowanie na gwoździach

Początkowo haftowano na gwoździach wbitych w deskę lub dyktę, które były pokryte aksamitem. Gwoździe wbijano w ten sposób, aby tworzyły schemat obrazka – najpierw były to przede wszystkim żaglowce i geometryczne formy, później, w miarę rozwoju czasu zaczęto haftować i inne kształty. Podstawą haftu na gwoździach jest porządek i symetria – krótkie odcinku sznurków tworzą złudzenie optyczne w postaci kół, fali czy elips, a tak naprawdę są to proste odcinki umieszczone stycznie do siebie pod różnymi kątami. Ich tworzenie oparte jest na prostych zasadach matematycznych, których znajomość wystarczy do wymyślenia wzoru.


Haftowanie na kartce

Z czasem gwoździe zastąpiono igłami, a deski kartkami papieru. Obecnie haft matematyczny przede wszystkim tworzony jest na tekturkach, które dziurkuje się albo zwykłą igłą, albo specjalnym narzędziem na nakłuwania. Do haftowania używana jest mulina, którą należy rozdzielić na pojedyncze nitki. Co ważne nie stosuje się w nim żadnych węzełków czy supełków – wszystkie nitki są przyklejane do tekturki za pomocą taśmy klejącej tak, aby spodnia część haftu była jak najbardziej gładka. Mimo że materiały się zmieniły, to zasady pozostają te same, więc spokojnie można próbować haftować zarówno na drewnie, jak i na tekturze.


Tekst i foto: Agata Biały

Opublikowano 06 Czerwiec 2012, przez SrebrnaAgrafka

Wyświetleń: 14830 | Zgłoś do moderacji

Podaj powód zgłoszenia:


Kategoria: Haft

Tagi: haft matematyczny haft na papierze

Ocena:
  • Średnia ocena: 5.0 / 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
(1)