Srebrna Agrafka » Artykuły » Decoupage dla początkujących


Polub nas

Polub nas na Facebooku i Google+

Decoupage dla początkujących

Hobby o nazwie decoupage wydaje się elitarne i skomplikowane (przecież to francuskie słowo!), ale tak naprawdę wcale takie nie jest. To dostępny dla wszystkich sposób na samodzielne zdobienie przedmiotów codziennego użytku.
Biglead_skrzyneczka_decoupage

Sztuka decoupage sprowadza się do cięcia, naklejania i przyklejania. A słowo decouper to z francuskiego po prostu wycinać. Decoupage w gruncie rzeczy polega tylko na tym, aby na powierzchnię wybranego przedmiotu nakleić papier – może to być obrazek, serwetka czy wycinanka – i pokryć wszystko lakierem.

Do tego możesz oczywiście popuścić wodze fantazji. Pomaluj najpierw wybraną rzecz farbami i stwórz jednolitą bazę dla naklejania lub połącz malowanie z naklejaniem. Naklej swoje zdjęcie. Zacznij ozdabianie od wycieczki po jesienne liście. Tak naprawdę, w tej technice możesz wszystko.

 

Co można ozdobić techniką decoupage?

Odpowiedź jest bardzo prosta: techniką decoupage możesz ozdobić właściwie wszystko – powierzchnie nadające się do decoupage to drewno (i to ono jest wykorzystywane najczęściej), plastik, ceramika, metal, kamień, materiał czy szkło. – Ja najczęściej ozdabiam tą techniką butelki, talerze, szkatułki, donice, półeczki, wieszaki, tace, oraz wiele przedmiotów, które wpadną mi w oko – mówi Maria Janas, magister plastyk, która prowadzi swoją firmę i organizuje warsztaty technik handmade, w tym także decoupage’u.

 

Decoupagem możesz także ozdobić:

 • pudełka,
 • meble,
 • ramki na zdjęcia,
 • ramy do luster,
 • ozdobne deski do krojenia,
 • świeczniki,
 • ozdobne talerze,
 • tacki.

Pamiętaj, że przedmioty ozdobione decoupagem nie nadają się do tego, aby na nich jeść. A to ze względu na to, że używa się do ich wykończenia lakieru. Talerze decoupage czy deski do krojenia mogą pełnić tylko funkcję dekoracyjną.

Na początek dobrze jest wybrać przedmiot o nieskomplikowanym kształcie (np. deskę do krojenia) i o średnim rozmiarze. - W decoupage największą trudność sprawia mi ozdabianie malutkich form – przyznaje pani Maria. Nie zaczynaj więc od niewielkich kolczyków czy cieniutkiej ramki do lusterka!

 

Od czego zacząć?

Najpierw musisz się zaopatrzyć w akcesoria do decoupage. Technika serwetkowa polega na naklejaniu na wybraną powierzchnię serwetek, ale można naklejać także każdy inny papier czy wycinankę. W najprostszej wersji potrzebujesz:

 • klej do decoupage,
 • lakier do decoupage,
 • pędzelek,
 • serwetkę z wybranym wzorem i kolorem,
 • przedmiot, na który nakleisz wzór.

materiały decoupage

 

Aby ułatwić sobie sprawę, możesz kupić po prostu zestaw startowy do decoupage, zawierający wszystko, czego potrzeba do rozpoczęcia zdobienia przedmiotów. Lista powyżej to absolutne minimum potrzebne, aby ozdobić coś techniką decoupage. Jeśli jednak chcesz mieć więcej swobody w zdobieniu i osiągnąć ciekawsze efekty, możesz dodatkowo zaopatrzyć się w farby czy specjalny preparat do spękań.

 

Pierwszy przedmiot decoupage

Twoim pierwszym przedmiotem ozdobionym techniką decoupage może być specjalny drewniany przedmiot, do kupienia w sklepie hobbystycznym...

skrzynka drewniana do decoupageu

 

...lub zwykły słoik czy butelka.

słoik do decoupage

 

Jeśli już wiesz, jaki przedmiot będzie dzisiaj „na tapecie”, musisz zwrócić uwagę na to, jaką ma powierzchnię. Bardzo gładkie przedmioty (lub wcześniej malowane lakierem) lepiej wcześniej zmatowić papierem ściernym, aby nie było problemów z naklejaniem. Dodatkowo pomoże także nałożenie podkładu z farby emulsyjnej. Zgromadź potrzebne ci przedmioty i interesujące papiery i do roboty!

Pamiętaj, że aby użyć serwetek, trzeba je pozbawić wszystkich warstw pozą jedną. Możesz wycinać lub wydzierać interesujące cię motywy do przyklejenia. Niektórzy wybierają ładne serwetki we wzory i zaklejają nimi całość przedmiotu - inni preferują malowanie i doklejenie motywu z serwetki jako dodatek.

Aby dobrze nakleić papier na wybraną rzecz, wygładź go, najlepiej pędzelkiem. Możesz nałożyć klej na powierzchnię przedmiotu lub na papier. Zwykły papier wymaga klejenia zarówno pod spodem jak i na wierzchu, a serwetki możesz kleić tylko na wierzchu.

Kolejnym krokiem są ewentualne poprawki za pomocą farb akrylowych, jeśli motyw nie wtapia się ładnie w tło. Na koniec lakierujesz i czekasz aż wyschnie, potem lakierujesz i czekasz aż wyschnie …i tak kilka-kilkanaście razy, być może nawet kilkadziesiąt. Chodzi o to, aby powierzchnia przedmiotu była gładka. – Przy lakierze z połyskiem dopiero po trzeciej warstwie przedmiot pięknie połyskuje. Są również lakiery matowe. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać – podpowiada pani Maria.

 

Tekst i foto: Anna Szozda

Autor dzieła pokazanego na zdjęciu: Jakub Wiśniewski

Opublikowano 14 Maj 2012, przez SrebrnaAgrafka

Wyświetleń: 40066 | Zgłoś do moderacji

Podaj powód zgłoszenia:


Kategoria: Decoupage

Tagi: decoupage technika decoupage materiały decoupage

Ocena:
 • Średnia ocena: 5.0 / 5
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
(2)