Srebrna Agrafka » Artykuły » Bransoletka filcowana na mokro


Polub nas

Polub nas na Facebooku i Google+

Bransoletka filcowana na mokro

Ostatnio ręcznie robiona biżuteria staje się coraz popularniejsza, a kreatywność osób ją tworzących nie zna granic. Możesz tworzyć biżuterię z gotowych koralików, a także samodzielnie wykonywać niemal wszystkie elementy biżuterii.
Biglead_dsc04692

Jeśli chcesz samodzielnie zrobić bransoletkę dla siebie lub przyjaciółki, możesz wybrać modną ostatnio technikę filcowania na mokro. Bransoletka wykonana tą techniką będzie się prezentowała ładnie, mimo że nie będzie kosztowała fortuny, a jedynie (aż!) twój czas.

 

 

Materiały do filcowania na mokro

 

Materiały potrzebne do wykonania bransoletki techniką filcowania na mokro:

 

 • wełna czesankowa,
 • szare mydło,
 • zimna woda,
 • folia bąbelkowa,
 • ostry nóż,
 • nożyczki,
 • dwie kolorowe tasiemki,
 • kombinerki,
 • gruba igła.

 

Materiały do filcowanie na mokro bransoletka

 

Aby koraliki miały w środku wzorek w kształcie spiralki, wybierz dwa kolory. Jeśli chcesz stworzyć koraliki w jednolitym kolorze, wybierz jeden kolor wełny.

 

Krok 1: układanie wełny


układanie wełny do filcowania

 

Najpierw rozłóż przed sobą folię bąbelkową, na której będziesz filcować. Układanie wełny do filcowania polega na tym, aby układać cienkie pasma lekko nakładając je na siebie. Wełnę trzeba lekko rozciągnąć w palcach, aby łatwo się urywała w kilkucentymetrowe kawałki. Najpierw ułóż z nich kwadrat, układając pasma pionowo. Druga warstwa to poziome pasma, także na siebie nachodzące. Trzecia warstwa powinna być układana identycznie jak pierwsza – znowu pionowo. Czwartą warstwę ułóż z innego koloru wełny.

 

Krok 2: moczenie wełny wodą z mydłem


Moczenie wełny do filcowania

 

Po ułożeniu czterech warstw wełny, możesz namoczyć je wodą z mydłem. Zwróć uwagę, aby cała serwetka była dokładnie namoczona. Aby sprawdzić, czy jest już wystarczająco dużo wody, połóż dłoń na wełnie. Przy podnoszeniu, nie powinna się przyklejać do dłoni. Jeśli się przykleja – to znaczy, że jest nadal za mało wody lub mydła.

 

Krok 3: rolowanie wełny


Zwijanie wełny

 

Kolejnym etapem pracy jest wykonanie tak zwanego „dreda”. Jest to po prostu rulonik z wełny. Namoczoną wełnę zwiń jak najciaśniej w rulon i wyciśnij nadmiar wody i piany. Po zwinięciu, można zacząć filcowanie. W tym przypadku, filcowanie polega na rolowaniu wełny. Co jakiś czas musisz wyciskać nadmiar piany i wody.

 

Pani Maria Janas zdradziła nam pewien sekret filcowania rulonika. Można przyspieszyć ten proces owijając ciasno rulon w folię bąbelkową i ręcznik. Wtedy rolowanie jest sprawniejsze.

 

Rulon jest gotowy, kiedy jest bardzo twardy i ma okrągły kształt. Jeśli wałek stracił swój kształt, trzeba go filcować nadal, tym razem bez „wspomagania” w postaci folii i ręcznika. Po kilkunastu minutach takiego filcowania, wróć do rolowania z wykorzystaniem folii i ręcznika.

 

Krok 4: wycinanie koralików


wycinanie koralików z wełny

 

Koraliki możesz wycinać na mokro lub na sucho, po odczekaniu jakiegoś czasu. Aby dobrze wyciąć koraliki, musisz użyć do tego bardzo ostrego nożyka. Pamiętaj, koraliki powinny mieć taką samą szerokość.

 

Krok 5: nawlekanie koralików na tasiemkę


nawlekanie koralików na bransoletkę

 

Tasiemkę nawlecz na grubą igłę z dużym oczkiem. Podczas przewlekania zwróć uwagę na to, aby koralik był przekłuty równo w połowie swojej grubości i szerokości. Aby ułatwić sobie robienie dziurek, użyj kombinerek do wyciągnięcia igły z koralika. Za pierwszym koralikiem zwiąż supełek, żeby nie zsunął się z tasiemki. Pamiętaj, żeby zostawić kilka centymetrów tasiemki do związania bransoletki.

 

Pomiędzy koralikami możesz przewiązać kawałki wstążeczki, aby koraliki nie były zbyt blisko siebie. Brzegi wstążeczki można przyciąć, jeśli są postrzępione lub nierówne.

 

bransoletka filcowana na mokro


Zobacz też:Tekst i foto: Anna Szozda

Autorka dzieła pokazanego na zdjęciach: Maria Janas 

Opublikowano 20 Kwiecień 2012, przez Administrator

Wyświetleń: 17394 | Zgłoś do moderacji

Podaj powód zgłoszenia:


Kategoria: Filcowanie na mokro

Tagi: filcowanie na mokro bransoletka ręcznie robiona biżuteria tutorial filcowanie

Ocena:
 • Średnia ocena: 5.0 / 5
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
 • 5.0
(5)

Komentarze (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Tiny_beata_4a
Malfinofilc - 15 Kwiecień 2013, 08:38
za to lubię filc! coś z niczego, a ponadto wbrew pozorom jest plastyczny i daje dużo możliwości
Zgłoś do moderacji

Podaj powód zgłoszenia: